Faculty list

  • Faculty
  • Part Time Fculty
  • Technical Staff
  • Non Tech Staff
S.no Name Designation Qualification
1 Mrs. Usha Jain Principal M.E. (Communication System Engg.)
2 Mr. Ishwar Lal Deshmukh HOD (CSE) M Tech (CSE)
3 Mr. Santosh Kumar Satyawanshi Lecturer (Meta) BE (Meta)
4 Mr. Mahesh Kumar Dewangan Lecturer (Meta) B. Tech (Meta)
5 Mr. Janak Kumar Lecturer (Meta) BE (Meta)
6 Mr. Chandan Kumar Lecturer (Meta) B. Tech (Meta)
7 Mr. Balwant Singh Korram Lecturer (Meta) B. Tech (Meta)
8 Mrs. Asha Miri Lecturer (CSE) M. Tech(CSE)
9 Miss Roshni Tamrakar Lecturer (CSE) BE(CSE)
10 Mr. Satvik Kumar Lecturer (Mech) BE (Mech)
11 Mr. Lavlesh Kumar Lecturer (Mech) BE (Mech
12 Mr. Gopal Singh Lecturer (Mech) BE (Mech)
13 Mr. Mannoo Kumar Nayak Lecturer (Mech) M. Tech (Material Science)
14 Mr. Kailash Narayan Gupta AWS BE (Mech)
15 Miss Sulekha Kujur Lecturer (ET & T) BE (ET & T)
16 Mr. Hitesh Baradiya Lecturer (ET & T) MTech (RF & Microwave)
17 Miss Akanksha Sahu Lecturer (ET & T) M. Tech (Comm. Engg)
18 Mrs. Neha Dansena Lecturer (Electrical) BE (Electrical)
19 Mrs. Seema Dilliwar Lecturer (English) MA (English)
20 Mr. Sandeep Kumar Soni Lecturer (Physics) M. Sc. (Physics)
21 Miss Anshu Priti Kujur Lecturer (Chemistry) M.Sc. (Chemistry)
22 Dr. Apurva Kumar Das Lecturer(Maths) Ph. D. (Applied Mathematics)
S.no Name Designation Qualification
1 Miss Riya Jain Lecturer (CSE) B.E(CSE)
2 Mrs. Khushboo Dewangan Lecturer (CSE) BE (CSE)
3 Miss Sonam Ram Lecturer (CSE) M.E. (CSE)
4 Miss Nupur Sahu Lecturer (Electrical) BE (Electrical)
5 Miss Deeksha Verma Lecturer (Electrical) BE (Electrical)
6 Mr. Dicky Lal Sao Lecturer (Electrical) BE (Electrical)
7 Mrs. Sushma Chandrakar Lecturer (Electrical) M. Tech (Power System)
8 Mr. Chandra Kumar Kashyap Lecturer (Mech) BE (Mech)
9 Miss Deepa Bhoi Lecturer (ET&T) ME (Communication System)
10 Mr. Ashish Kumar Ramteke Lecturer (ET&T) BE (ET&T)
S.no Name Designation Qualification
1 Mr. Harishchandra Sahu Draughts man B.Sc, D.Ed, ITI
2 Mr. H. K. Asatkar Technical Assistant Diploma (Electrical)
3 Mr. M.D. Motwani Lab Technician M.Sc. (Mathematics)
4 Mr. Ashwani Kumar Yadav Lab Technician Diploma (Meta)
5 Mr. Sunil Thakur Lab Technician BE (ET&T)
6 Mr. Omprakash Gajendra Lab Technician BE (EEE)
7 Mrs. Preeti Dhande Skilled Attendant M.Com, ITI (Electrician)
8 Mr. Balbir Kumar Bhaskar Skilled Attendant M.A., ITI (Radio & TV)
9 Mr. Ashok Kumar Gond Skilled Attendant ITI (RAC)
10 Mr. Ramnarayan Gond Skilled Attendant ITI (Diesel Mechanics)
11 Mr. Raju Khalkho Skilled Attendant B.A. Programme, ITI (COPA)
12 Mr. Surendra Kumar Sihani Skilled Assistant Diploma (Mech), ITI (Fitter)
13 Mr. Atul Kumar patel Skilled Assistant M.A. LLB., ITI (Welder)
14 Mr. Prakash Chandra Khare Skilled Assistant ITI (Machinist)
15 Mr. Ramprasad Churendra Skilled Assistant M.A., ITI (Carpenter)
16 Mrs. Urwashi Ambade Skilled Attendant M.A. , ITI (Turner)
17 Mr. Kaushal Kumar Dewangan Plumber Fitter M.A., PGDCA, ITI (Fitter)
18 Mr. Vijay Kumar Electrician ITI (Electrician)
19 Mr. Sachchidanand Gupta Skilled Attendant ITI (Moulder)
20 Mr. Deepak Kumar Navrang Caretaker MBA (Finance)
S.no Name Designation Qualification
1 Mrs. Swati Tikam Librarian PhD
2 Mr. D.K. Karosia AG-II M.A. LLB., B.Com.
3 Mr. S.K. Yadav AG-II B.Sc.
4 Mr. Aaditya Das AG-III B.E. (Mech.)
5 Mr. S.K. Bagh AG-III H. Sc.
6 Mr. Satish Verma Class-IV H. Sc.
7 Mrs. Susila Rajput Class-IV 5th
8 Mr. Mohan Rajak Class-IV H. Sc., DCA
9 Mr. Santosh Kumar Yadav Class-IV 8th
10 Mr. Kanak Ram Yadav Class-IV Class 2
11 Mr. Mahesh Kumar Sontakke Class-IV 5th
12 Mr. Rameshwar Class-IV 8th